VİRÜS NEDENİYLE YURTDIŞI BORÇLANMA ÖDEME SÜRELERİ UZATILIR MI?

22.03.2020 Tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanan Cumhurbaşkanı Kararıyla, Corona salgını nedeniyle bütün icra takiplerinin (nafaka hariç) 30 Nisan’a kadar durdurulmasına karar verildi.

Vatandaşın birbirlerine olan alacak-borç ilişkisi konusunda bu kadar duyarlı olan Devlet’in kendi alacakları konusunda da aynı hassasiyeti göstermesi gerekir. SGK’ya yurtdışı borçlanma yapmış kişiler bu borçlarını ödemek için süre talebinde bulunuyor. Kurum ise kabul etmiyor ve süreyi uzatmıyor. Vatandaş param Türkiye’de bankada gelip çekip yatıracaktım ancak uçuşlar iptal oldu gelemedim diyor. Buna rağmen vatandaşa ek süre verilmiyor. Borcunu ödeyemecek vatandaşların bir daha SSK’dan emekli olma imkanı da olmayacak.

Bankalar da kredi borcu ödemeleri yapanlara kolaylık sağlamıyor. Taksidini ödeyemeyenin kredisini geri çağırıyor.

Yine Devlet’e vergi borcu olanlara ya da SGK’ya prim borcu olanlara yönelik de bir uzatma bulunmuyor.

Eğer bir imtiyaz tanınacaksa top yekün bir imtiyaz tanınmalıdır.

SÜRE UZATILMADI !

Bazı kişiler yurtdışı borçlanma borcuna ilişkin tebligatı aldığı halde 3 ay içerisinde borcunu ödememektedir. Bu hatanın telafisi olmayacaktır. Borcunu tamamen ödemeyenler bir daha SSK’dan emekli olma imkanına sahip olmayacaklardır.

Virüs nedeniyle Türkiye’ye gidip ödeme yapamayanlar sürenin uzatılacağını düşünmesinler. Sürenin uzatılmasına yönelik hiçbir çalışma bulunmuyor. SÜRENİN UZATILMASI DÜŞÜNÜLMÜYOR. Yurtdışından banka yoluyla ödeme imkanlarını kullanınız. Virüsün birkaç haftada sona ereceğini düşünerek ödemelerinizi son günlere bırakmayınız. Bu virüs uzun bir süre gündemimizi meşgul edecek. SGK tarafından gurbetçilere bir süre uzatımı da yapılmayacak. Bu son şansınızı riske atmayınız.

Basında yer alan bazı ekonomik önlemler Türkiye’de yaşayanlara yöneliktir. Bu konularda gurbetçilere yönelik bir kolaylık ya da borç ertelemesi bulunmamaktadır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Avukat Talha Barut