Pandemi, Endemi’ye dönüşebilir !

Uzmanlar sosyal aktivitelerin sona erdirilmesini tavsiye ediyor. Buna rağmen birçok insan hafta sonunu sahillerde ya da ormanlarda piknik yaparak geçirdi. Hatta yüzlerce kişi asker uğurlamaları için bir araya gelerek kutlamalar yaptı.

Gerek yetkililer gerekse vatandaşlar bu işin ciddiyetini kavrayamazsa Pandemi, Endemiye dönüşecek. Bazı uzmanlar gerekli önlemler şimdi alınmazsa önümüzdeki yıllarda, tıpkı grip olduğumuz gibi, sürekli korona virüsüne yakalanabileceğimize ya da şimdi yakalanmayanların gelecek yıllarda yakalanacağına, virüsün yayılımının süreceğine dair tahminlerde bulunmaktalar. Yani grip gibi endemik bir hastalık haline gelecek. Bu da şu anlama geliyor: Bir gün herkes bu virüse kapılacak ve bağışıklık sistemi güçlü olanlar hayatta kalacak diğerleri ise hayata tutunamayacak. Bunun için herkesin bağışıklık sistemini güçlendirecek önlemler alması gerekiyor. Sigara içenler ise ivedilikle sigarayı bırakmalıdırlar.

Dedemi de böyle bir virüs salgınında kaybetmiştik !

Covid-19 bana 1956-1958 tarihleri arasında Asya Gribi olarak Dünya’ya yayılan H2N2 virüsünü hatırlattı. Yine Çin’de ortaya çıkan ve Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre 2 milyon insanın hayatını kaybettiği bu virüs dedemin de o tarihlerde vefat etmesine sebebiyet vermişti. Aynı hastalığa yakalanan annem çocuk yaşlardaydı ve bağışıklığının güçlü olması sebebiyle kurtulmuştu.

Covid-19 Diğer Virüslerden Çok Farklı !

1918-1920 yılları arasında İspanyol Gribi 50 milyon civarı kişinin ölümüne sebebiyet vermişti. 1968 yılındaki grip salgını ise 1 milyon kişiyi öldürmüştü.  Ancak 2019 yılında ortaya çıkan bu virüs hepsinden çok daha farklı. Bu virüsü tehlikeli kılan ise yayılımının çok kolay olması. Sinsi bir şekilde 14 gün boyunca kendini belli etmeyen bu virüs kişiye hiçbir etki yapmayabiliyor. Kendini sağlıklı zanneden virüslü kişi buna güvenerek insanlarla temas ediyor. Temas ettiği insanlar yaşlı ise, bağışıklık sistemi düşükse ya da kronik rahatsızlığı olan biriyse ölümüne yol açıyor. Halbuki bu virüs Ebola gibi öldürücü olsaydı ya da diğer virüsler gibi ağır semptomlar gösterseydi yayılımı da o kadar hızlı olmayacaktı.

Eğer uyarılara kulak asmazsanız hiç tanımadığınız birinin ya da çok sevdiğiniz birinin ölümüne sebebiyet vereceksiniz. Kimsenin hakkına girmeye hakkımız yok. Lütfen gerekmedikçe evimizden çıkmayalım. Çıkmak zorunda olduğumuz durumlarda da mesafeyi koruyalım. Herkese sağlıklı günler dilerim.

Avukat Talha Barut