Avrupa Birliği’nin sınır kapatması hangi durumları kapsıyor?

Dünya genelinde hızla yayılan salgın hastalık covid19 Avrupa’da da çok büyük sıkıntılara yol açmaya devam ediyor. Başta çok ağır etkilenen İtalya olmak üzere, İspanya, Fransa, Almanya ve diğer Avrupa ülkeleri katı önlemlerle salgını önlemeye ve yavaşlatmaya çalışıyor. 19 Mart 2020 itibariyle test sonucu pozitif çıkan vaka sayısı Almanya’da 14.000’i aşmış durumda. Almanya’daki vakaların ne yazık ki 43’ü ölüm ile sonuçlanmıştır.

Avrupa Birliği geçtiğimiz günlerde covid-19 salgınına karşı önlem olarak 3. Ülke vatandaşlarının birlik sınırlarına girişini 30 günlüğüne kapattığını duyurmuştu. Tabi bu durum özellikle bulundukları ülke vatandaşlığına geçmemiş gurbetçi vatandaşlarımız bakımından soru işaretlerine yol açtı.

Bu önlem, AB veya AB dışındaki Schengen ülkelerinde oturum veya çalışma izni olan kişileri, corona virüsü ile ilgili çalışma yürüten bilim insanlarını ve sağlık çalışanlarını kapsamamaktadır.

Türkiye Neden Covid-19 bulunan Şehirleri Açıklamıyor, gelişmeleri nereden takip edebiliriz?

Aralık ayında Çin’de ortaya çıkmış olan Covid-19 adıyla anılan salgın hastalık, 11 mart Salı günü Türkiye’de de görüldü. 18 Mart 2020 itibariyle, Türkiye’de test sonuçları pozitif çıkan kişi sayısı 191. Malesef 2 vatandaşımızı da bu salgın neticesiyle kaybetmiş bulunmaktayız.

Salgın, Almanya’da da 14.000 pozitif vakayı geçmişken, her eyalette kaç hasta bulunduğuna ilişkin bilgiler açıklanmakta, internet üzerin nerede ne kadar hasta ve kayıp olduğu görülebilmektedir. Ancak Türkiye’de sağlık otoriteleri vaka sayılarını açıklarken, hastaların konum bilgilerinden bahsetmemektedir. Bu durum, çeşitli şehirlerde akrabaları ve yakınları bulunan gurbetçi vatandaşlarımızda bir meraka yol açmaktadır. Bu duruma bir açıklık getirebilmek açısından bu duruma ilişkin sağlık bakanı açıklamasından da bu yazımızda bahsetme ihtiyacı hissettik.

Bakanlık ilk vaka için hasta mahremiyeti gerekçesiyle konum açıklaması yapılmadığını söylemişti.

Vaka sayısı günden güne artarken Türkiye Cumhuriyeti Sağlık bakanı sayın Fahrettin Koca’ya gazeteciler tarafından bu soru yöneltilmiştir. Bakan bu soruya karşılık :

“Şimdi bulundukları şehri açıklayabiliriz. Ama burada önemli olanın şu olduğunu düşünüyorum. Bir, bu hastaların izole olup olmadıkları. Tedavilerin yapılıp yapılmadığı. Karantina altına alınıp alınmadığı. Bununla ilgili herhangi bir tereddütün olmaması gerektiğini söylemek istiyorum. Bugün X şehir olabilir. Yarın başka bir şehir olabilir. Dolayısıyla yarın belki başka şehirleri açıklamış olacağız. Her gün bu şehirde de görüldü, şu şehirde görüldü gibi bir yaklaşımın doğru olmadığı kanaatindeyiz. Bunun da sizin için çok faydalı bir bilgi olmadığını düşünüyorum.”

Açıklamasını yapmıştır. Özetlemek gerekirse, hastalığın genel durumu ve önlenmesi bakımından faydalı bir bilgi olmadığı ve hastalığın görüldüğü şehirlerin tek tek açıklanmasının doğru bir yaklaşım olmadığı söylenmiştir.

Bunun yanında bu yaklaşımın  başka olumlu yanları olabileceği de sosyal medyada konuşulmaktadır. Bilindiği üzere İtalya’da hastalığın yoğun olduğu şehirden insanların kaçmaya başlaması üzerine bütün ülke risk altına girmiştir. Benzer bir durumun Türkiye’de yaşanması ve özellikle büyük nüfuslu şehirlerden ayrılan hastalık taşıyan kimselerin, daha küçük yerlere hareket etmesi, salgının boyutunu şüphesiz büyütecektir. Hastahane ve sağlık hizmetlerinin nispeten kısıtlı olduğu köy ve küçük ilçelere hastalığın taşınma ihtimali de hafife alınmaması gereken bir tehlikedir.

Bu nedenlerle, bulunduğumuz ülkelerde otoritelerin söylediklerini uygulamak, uzmanlarca yapılan uyarıları dikkate alıp hijyen ve izolasyon kurallarına harfiyen uymak, hep beraber bu zorluğun üstesinden gelebilmemizi kolaylaştıracaktır.

Yazımızın son kısmında bakanın açıklamasının Türkçe dilindeki haber linkini, AB önlemlerine ilişkin haberi, Hastalığın Almanya’da ve dünyada  seyrini gösteren Almanca kaynakları bulabilirsiniz.

İyi günler dilerim sağlıcakla ve mümkün olduğunca evinizde kalın.

Kaynaklar:

https://tr.euronews.com/2020/03/11/turkiyede-covid-19-vakasinin-hangi-sehirde-oldugu-aciklanmadi-diger-ulkelerde-durum-nasil

https://www.star.com.tr/guncel/turkiyede-corona-virusu-hangi-ilde-corona-virusu-turkiyede-nerede-haber-1523084/ (Sağlık Bakanı Açıklaması)

https://www.welt.de/vermischtes/article206504969/Coronavirus-RKI-meldet-ueber-10-000-Faelle-Alle-Karten-zur-Ausbreitung.html (Almanya)

https://www.bing.com/covid (Dünya)

http://turkish.cri.cn/1781/2020/03/18/1s203721.htm (AB sınırlarıyla ilgili Türkçe haber)