Korona nedeniyle 17 Nisan`a kadar Türkiye`ye gidemeyecek misiniz?

Korona virüsü nedeniyle bu günlerde önlem niteliğinde ivedi şekilde birçok idari karar alınıyor. İnsanların kafası karışık olduğu için yurda giriş çıkışlarla ilgili hususları sizlere bir özetlemek istiyorum.

17 Nisan`a kadar uçuşlar iptal !

13 Mart tarihinde verilen bir karar ile Türkiye`ye bazı ülkelerden yapılacak uçuşlar 17 Nisan`a kadar iptal edildi. Bu ülkeler Almanya, Fransa, İspanya, Norveç, Danimarka, Belçika, Avusturya, İsveç ve Hollanda çıkışlı uçuşlardır. Bu ülkelerden Türkiye`ye yapılan uçuşlar 14 Mart tarihinden 17 Nisan’a kadar durduruldu.

17 Mart`a kadar bazı kimseler giriş yapabilir !

Ardından bir karar daha verildi ve istisnai olarak Almanya’daki ve diğer 8 Avrupa ülkesindeki Türk vatandaşlarından öğrenci ve turist olarak bu ülkelerde bulunanlar Türkiye saati ile 17 Mart 2020 Saat 24:00’a kadar ülkeye dönmelerine izin verildi.  Bu sayede vizesi bitmek üzere olan ya da acil Türkiye’ye gitmesi gerekenler için sorun çözülmüş oldu.

  • Yasak sadece bahsi gecen ülkelerden Türkiye`ye olan girişler için geçerlidir. Türkiye`den bu ülkelere girişte herhangi bir sorun bulunmuyor. Sefer olduğu sürece Türkiye`de bulunup Avrupa’nın ilgili ülkesine gitmek isteyenler için şu anda bir kısıtlama bulunmuyor.
  • Verilen kararlar uçuş seferlerinin iptali ile ilgilidir. Bir şekilde kara yoluyla Türkiye sınırına ulaşmış bir Türk vatandaşının ülkeye alınmaması söz konusu olamaz. 14 günlük Karantina şartlarına uymak kaydıyla bu kişiler ülkeye giriş yapabilirler.

Özetle;

  • 14 Mart ile 17 Mart tarihleri arasında ilgili ülkelerde turist ya da öğrenci olarak bulunan Türk vatandaşları ülkeye giriş yapabilir.
  • Türkiye`de bulunan kişiler yurtdışına çıkış yapabilir.
  • Kara yoluyla Türkiye sınırına ulaşan turist ya da öğrenci durumundaki Türk vatandaşları ülkeye giriş yapabilir.

Duyurulardan anlaşılan yurtdışında ikamet eden gurbetçiler ülkeye 17 Nisana kadar alınmayacak.

Hukuken her Türk Vatandaşının ülkesine girme hakkı bulunmaktadır.

Yapılan duyurularda yurtdışında turist olarak kalan ya da öğrenci olarak kalan kişilerin ülkeye geri alınabileceği belirtilmiş olsa da aslında her Türk Vatandaşının ülkeye giriş hakkı olmalıdır. Zira bir vatandaşın hangi sebeple olursa olsun ülkeye alınmaması hukuken izah edilebilir bir durum değildir. Kanaatimce bu sınırlamalar bir yabancıya uygulanabilir ancak bir Türk vatandaşına uygulanamaz.

Geçtiğimiz aylarda Çin`de mahsur kalmış Türk vatandaşları özel bir uçakla alınıp ülkeye getirilmişti. Bir şekilde kendi imkanlarıyla gelerek ülkesine sığınmış Türk vatandaşlarının sınırlardan geri çevrilmesi düşünülemez. Bu kişilerin karantina süresince kontrol edilerek ülkeye alınmaları hukuken daha doğru ve mantıklı olacaktır.

Yazının videosu için tıklayınız:

Hamburg, 14 Mart 2020

Avukat Talha Barut

Tel: 040 636 93 310

www.talhabarut.com

YouTube: Avukat Talha Barut

Instagram: @avukattbarut

Facebook: @avukatbarut
@avukatimiz

Google: Avukat Talha Barut

Not: Bu konuda sürekli değişik kararlar verilmektedir. Yolculuktan önce son durumu ilgili Bakanlık ya da Konsolosluktan bilgi alınız. Bu yazı sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sonradan verilen karar değişiklikleri neticesinde zarara uğramanız durumunda sorumluluk kabul etmemekteyiz.

Bu konuyla ilgili sorunlarınızda 0090 312 292 29 29 Konsololuk Çağrı Merkezine 7/24 ulaşabilirsiniz. Bilgi alabilirsiniz.