Almanya’da Şirket(GmbH) Nasıl Kurulur?

Türkiye’deki şirketinizin bir şubesini Almanya’da açmak ve faaliyetinizi Avrupa’da da yaymak mı istiyorsunuz?

Almanya’ya gelmeden de şirket kuruluşunu sağlamak mümkün. Yabancı vatandaşlar ve şirket yöneticileri, ayrıca özel bir izne ihtiyaç duymaksızın Almanya’da limited şirket kurabilirler. Barut Avukatlık Ofisi ekibimiz ile tüm süreçlerinizde yanınızdayız. Bu yazımızda sizlere Almanya’da bir limited şirketin nasıl kurulduğunun genel bilgisini vermek istiyoruz.

Almanya’da limited şirket kurmak için, öncelikle yazılı bir şirket kurulum sözleşmesi oluşturulması gerekir.
Bu sözleşme noterde düzenleme şeklinde yapılır. Almanya’da noterlerde randevusuz işlem yapılmaz. Sizin için Noterle gerekli görüşmeleri de biz yürütmekteyiz.
Şirket kurulum sözleşmesi tarafımızca hazırlandıktan sonra günü geldiğinde noterde yatırımcıyla beraber şirket kurulum sözleşmesi imzalanması için hazır bulunuyoruz.
Sözleşmede, şirketin adı, adresi, ana sermaye miktarı, telefon ve mail adresi, faaliyet alanları, şirket merkezi, şirket müdürü, her bir ortak ve ortaklar tarafından şirkete getirilecek sermaye miktarı yer alır. Bu sözleşmeyi bizzat ortak veya vekili Noter huzurunda imzalayabilir.
Eğer Almanya’da şirket müdürünün temsil yetkisini kendi lehine kazanım yapabilecek şekilde düzenletecekseniz, bunu da şirket kurulum sözleşmesinde düzenlemeniz gerekir.
Şirket ana sermayesi en az 25.000 Euro tutarında olmalıdır. Bu tutarın yarısı nakit olarak yatırılmalıdır.
Sözleşme sonrası şirketin banka hesabı açılır ve sermayesi ilgili banka hesap numarasına ödenir. Ödemenin notere bildirimi sonrasında Noter, limited şirketin ticaret siciline kaydını talep eder. 
Noter, yetkili Sulh Hukuk Mahkemesi’ne, ilgili belgelerle beraber başvuruyu gönderir.
Şirket müdürü olacak kişinin, Noterin sicil bildirimini yaparken bizzat hazır bulunması aranır. Şirket müdürü bu aşamada bizzat Almanya’da bulunursa, şirketin kuruluşu hızlandırılabilir. 
Alternatif durumda bu bildirim de Türk noteri üzerinden yapılarak, Alman noterine iletilir ve başvuru bu şekilde de ticaret siciline bildirilebilir. 
Bu tescilden sonra belirli bazı kurumlara bildirim yükümlülükleri söz konusudur.
Kayıt ile ilgili belgelerin noterden Sulh Hukuk Mahkemesi’ne gönderilmesinden itibaren gerekli olan tüm prosedürler Barut Avukatlık ofisimizce ilerletilmekte olup 4 ila 6 hafta içerisinde şirket kurulumu sağlanmış olur.
Müvekkillerimizin başvurularında her aşamada kendilerine destek vermekteyiz.
Hamburg Büromuz üzerinden Almanya’daki şirket açılış, devir ve tasfiye işlemlerinde size hukuken tam destek vermemiz ve sorularınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
Stj. Avukat Didem Delidolu
Barut Avukatlık Ofisi

Leave Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir