20 Mayısa Kadar Bütün Yurtdışı Uçuşları İptal Edildi!

Kamuoyuna Duyuru!

Türk Hava Yolları tüm dış hat uçuş seferlerini 20 Mayıs 2020 tarihine kadar iptal ettiklerini duyurmuştur.
– 3 Nisan 2020 saat 23.59 (TSİ) itibarıyla tüm iç hat uçuşları 20 Nisan 2020 tarihine kadar durdurulmuştur.
– THY’nin aldığı bu karar yasakların daha da uzatılabileceğini gösteriyor.
– Uçus yasaklarının ne zamana kadar devam edeceği belirgin değildir. 17 Nisan`a kadar olan uçuş yasakları 1 Mayısa uzatılmıştır. Ardından da 20 Mayısa ertelenmiştir. Bu arada Nisan ayında birçok vatandaşa Mayıs ayı için bilet satışları da yapılmıştır. Bazı kişiler birden fazla kez bilet almış, her seferinde bileti iptal edilmiştir. Bu kişiler hala paralarını iade alamamıştır.
Bilet almanız ve ödeme yapmanız durumunda ödediğiniz paralar size hemen iade edilmemektedir. 25 Mart tarihinde çıkarılan yönetmeliğe göre para iadeleri uçus yasakları bittikten 2 ay sonra yapılacaktır. Bu durumda hala insanlara mayıs ayında bilet satılıyor olması doğru değildir. Yeni alınan Mayıs tarihli biletler dahi iptal edilmiştir. Paraları da iade edilmemektedir.
Vatandaşların bu konuda biliçli olabilmesi için bu bilgiyi mümkün olduğunca yayalım. Zaten krizden dolayı zor durumda olan insanların daha da zor duruma düşmesine engel olalım.
Uçak şirketleri pekala ücretsiz rezervasyon yapabilir. Her seferinde Devlet’in iştirakçisi olduğu uçuş şirketlerinin vatandaşa bilet satıp, sonra uçuşlar Devlet tarafından iptal edildi denilerek bir de alınan paraların zamanında iade edilmemesi hukuka ve vicdana aykırı bir durumdur.

Vatandaş uçak şirketlerinden daha zengin değil!

25 Martta uçak şirketlerini korumak için çıkarılmış bu yönetmeliği biz insanlara duyuralım. Kimsenin para vererek bilet almasını tavsiye etmiyoruz. Yapabiliyorsanız ücretsiz rezervasyonla biletinizi ayırınız. Aksi halde tarihi belli olmayan bir zamanda paranızı iade alabileceksiniz. Şayet ilgili uçak şırketleri iflas etmezse…