Almanya’daki Tüketicilere Müjde!

Avrupa Birliği Adalet Divanı Tüketici Dostu Bir Karar Verdi!

Avrupa Birliği Adalet Divanı 26.03.2020 tarih ve C-66/19 sayılı kararı ile tüketiciler lehine çok önemli bir karar vermiştir. Karara göre tüketiciler, 11.06.2010 ile 26.03.2020 tarihleri arasında yapmış oldukları kredi anlaşmalarından cayma hakkına sahip olmaktadırlar.

Mahkeme, kararında tüketicinin bilgilendirilmesinin önemine dikkat çekmiştir. Karara göre Alman hukukunda cayma hakkına ilişkin yapılan düzenleme (BGB 492), birçok farklı yere atıf yapmaktadır. Tüketicilerden atıf yapılan kanun maddeleri araştırması ve bilmesi beklenemez. Bu nedenle tüketicilerin, cayma hakkının ne zaman başladığına dair bilgilendirilmiş olması neredeyse imkânsız olarak değerlendirilmiştir.

Bu karar ışığında, tüketiciler başta araç kredileri olmak üzere 11.06.2010 ile 26.03 2020 arasında yapılmış ve cayma hakkının ne zaman başladığı belli olmayan bütün kredi anlaşmalarını iptal etme şansına kavuşabileceklerdir.

Otomobil Sektörünü Olumsuz Etkileyecek !

Bu karar Covid-19 salgını ile yeterince etkilenmiş otomobil şirketlerini son derece olumsuz etkileyecektir. Zira kredi ile araç satın almış bir kişi bu anlaşmadan dönebilecek ve ödediği parayı ilgili firmalardan iade isteyebilecektir. İade edilecek tutarlardan bir miktar kullanım bedeli düşecektir. Ancak kişiler büyük oranda ödediğini geri alma hakkına sahip olabilecektir. Haklı çıkmanız durumunda avukatlık masrafları da karşı tarafça karşılanacaktır.

İlgili karar Leasing ile araç alanları ve kredi ile ev sahibi olanları da doğrudan ilgilendiriyor. Bu kişiler de yüksek faizli kredi anlaşmalarından cayma hakkına sahip olabilecektir.

Kararın Almanca metnini isteyenler bize mail yoluyla ulaşabilirler.

Avukat Talha Barut

İrtibat maili: av.talhabarut@gmail.com

Tel: 040 636 93 310

Not: Bu yazı sadece bilgilendirma amaçlıdır. Yazıdaki bilgileri kullanarak hatalı işlemler yapmanız durumunda herhangi bir sorumluluk kabul etmiyoruz. Bu tür bir sorunu olan kişilerin bu alanda uzman avukatlara başvurmasını tavsiye ederiz.