Emeklilik Otomatik Bilgi Paylaşımı Kapsamında mı?

Bilgi paylaşımının başlamasına neredeyse bir ay kaldı. Meselenin karmaşıklığı sebebiyle insanlar ne yapacaklarını şaşırmış durumda. Kafa karışıklığına sebebiyet veren durumlardan biri de Türkiye’den alınan emekli maaşlarının paylaşım kapsamında olup olmayacağı hususu. Yurtdışından bankamatikle para çekenlerin bir takım sorularla karşı karşıya kalması konuyu yeniden gündeme getirdi. Hamburg Çalışma ve Sosyal Güvenlik Ataşe vekilinin bu sene basında yapmış olduğu bir açıklamaya göre sadece Almanya`da 1 milyondan fazla Türkiye`den emekli kişinin yaşadığı düşünülecek olursa konunun önemi yadsınamaz.

Teorik Olarak Kapsam Dışı Pratik Olarak Öğrenilebilir!

Sonda söyleyeceğimizi başta söyleyelim. Teorik olarak emekli maaşları kapsam dışındadır. Ancak pratikte ülkelerin bu bilgiye ulaşması mümkündür. O da şu şekilde olmaktadır:

Sizin emekli maaşınız SGK tarafından bir bankaya ya da finans kurulusuna yatırılmaktadır. Bu finans kuruluşunun sistemi gelen mevcut parayı emeklilik olarak tanımlamamaktadır. Sistem gereği emeklilik olarak tanımlansa hiçbir sorun olmayacak. Banka emekli maaşının yatırılmış olduğu hesabı normal şartlarda bildirime tabi tutmamalıdır. Ancak mevcut durumda bankaların emekli maaş hesabı ve normal cari hesap ayrımını sistemsel olarak yapamaması sebebiyle emekli maaşlarının yatmış olduğu hesap bilgileri de paylaşım kapsamına girecektir. Bir de kişilerin ilgili emekli maaş hesabında biriken tutarı yatırım aracı olarak kullanması durumunda yurtdışındaki anlaşmalı ülkeye hesapla ilgili bazı ayrıntılar da bildirilmiş olacaktır. Örneğin kişi emekli maaşı ile faiz geliri elde etmişse bu bilgi paylaşılacaktır. Döviz ya da altına çevirmişse sene sonu hesap bakiye tutarı bildirilecektir.  Bu miktarın kaynağının emeklilik olduğu bildirilmeyecektir. Ancak bir hesabın varlığı ve ne kadar bir miktar para olduğu, faiz gelirinin ne kadar olduğu bilgisi paylaşıma girecektir. Bu durumda yurtdışındaki Maliye Kurumu kişiden bu hesabın ayrıntısını sorabilecektir. Kişiler o hesapla ilgili geçmişe yönelik 5 yıl ya da 10 yıllık hesap özetlerini sunmak zorunda bırakılabilecektir.

Videolu anlatım için aşağıdaki linki tıklayınız.

Emeklilik Hesabını Kapatmak Mümkün Değil!

Türkiye’den emeklilik mütemadi bir gelir olduğu için hesabı kapatmak gibi bir seçenek de bulunmuyor. Alınan emeklilikte Türkiye tarafından bir kesinti yapılmadığı için Almanya’daki vergiden mahsup edilebilecek bir kesinti de bulunmuyor. Onun için Türkiye`den emekli olanlara tavsiyem yaşadıkları ülkedeki vergisel yükümlülüklere riayet etmeleridir. Aksi durumda birtakım vergi cezaları ile karşı karşıya kalabileceklerdir.

Avukat Talha Barut

040 636 93 310