Emekli maaşlarının düşürülmesine karşı atılacak ilk adımlar!

Avukat Talha Barut’dan Önemli Uyarı !!
Dikkat!! SGK emekli aylıklarını %30-%50 arası oranlarda düşürdü!!!
Henüz emekli aylığı almaya başlamamış müvekkillerimizin dikkatine:
SGK 15.08.2019 tarih ve 2019/16 Sayılı bir Genelge çıkararak önceki yıllarda emekli primlerini ödemiş
fakat henüz aylık almaya başlamamış kişileri etkileyecek bir düzenlemeye imza attı.
01.08.2019 tarihinden itibaren emekli aylığı talebinde bulunacak birçok kişiyi etkileyecek bu düzenleme için
şimdilik yol haritası şu şekildedir:

BORÇLANMA BEDELLERİNİ ÖDEMİŞ
FAKAT AYLIK BAŞLATMAMIŞ OLANLARIN YAPACAKLARI
İŞLEMLER

Sizin borçlanma dönemleriniz aylığınız yüksek olacak şekilde tarafımızca seçilmiş ve belirlenmiştir. Parası tarafınızca ödenmiştir. Maaşı yükselten yılların ödendiğine ilişkin elimizde belge mevcuttur. Ayrıca, E-Devlet sisteminde de bu dönemler mevcuttur. Ancak SGK yeni genelgeye göre herkesin e-devlet sisteminde bu kayıtları değiştirecektir. En çok maaş getiren yıllar yerine en az maaş getirecek yılları ödenmiş sayacaktır. (Kayıtlarınız henüz değiştirilmedi.) Değiştirilmeden ileride delil olarak kullanabilmeniz açısından bu kayıtları yedeklenmesi gerekmektedir. Buna göre sizin yapmanız gerekenler:

1) E devlet sistemine girerek SGK Tescil ve Hizmet Dökümünün çıktısını alınız. Bilgisayarınıza da kaydediniz. E devlet şifresi olmayanlar Konsolosluktan randevu alarak bu şifreyi alabilir. Şifresi olanlar ise https://www.turkiye.gov.tr/sgk-tescil-ve-hizmet-dokumu adresinden bu kayıtları BARKODLU olarak çıkarsın ve ilerde delil olarak kullanmak üzere saklasın. Bize de mail olarak (av.talhabarut@googlemail.com) göndersin. Maili konu kısmına ad ve soyadınızı yazmayı unutmayınız.
2) Borçlanma bedelini ödemiş ve emeklilik yaşı gelmiş olanlar acilen bizden randevu alsın. Bazı kişiler çalıştığı ya da yardım aldığı için yaşı geldiği halde maaşı dondurmuştu. Bu kişilerle acilen toplantı yapmamız gerekiyor.

3) Borçlanma bedelini ödemiş fakat yaşı gelmediği için bekleyenlerin 1.numarada bahsettiğimiz işlemi yapıp bize mail yoluyla belgeyi göndermeleri şimdilik yeterlidir. Biz onlar için gereken itirazları yapacağız.

İşlemleri henüz devam eden ve ödemelerini henüz yapmamış kişilerin şimdilik yapması gereken birşey yok.
Sizler için gerekli itirazlar tarafımızca yapılmaktadır. Şu anda tedirgin olmanızı gerektiren bir durum yok.

Halihazırda emekli aylığı alanlar ya da 31.07.2019 tarihine kadar aylık talebinde bulunanlar için bir değişiklik bulunmamaktadır.
Sizlerin de tedirgin olmanıza ya da bize dosyanızı inceletmenize gerek bulunmuyor. Konuyla ilgili videomuzu izlemek için tıklayınız.

Avukat Talha Barut