Dikkat ! Askerlik Bedeline Zam Geliyor

Dövizli askerlik bedeline iki kattan fazla zam geliyor !!!

Dövizli Askerlik yasasında temel bazı değişiklikler geliyor. Türkiye`deki askerlik sisteminin değişmesi yurtdışındaki vatandaşları doğrudan etkileyecek. Yurtdışındaki vatandaşları etkileyecek en önemli değişiklik de şu an 2000 Euro olan askerlik bedelinin 31 bin 243 TL’ye çıkarılacak olmasıdır (Bu miktar kesin değildir. Haziran ayı içerisinde Meclis görüşmeleri neticesinde kesinleştirilecektir).. Bu durumda yurtdışındaki kişiler ödeme gününde bu TL miktarına karşılık gelen tutarı ödeyeceklerdir. Bugün için bu 4777 Euro civarı yapmaktadır. Bu da bedelde iki kattan fazla artış olacağı anlamına gelmektedir.

Bu zamdan etkilenmek istemeyenler yasa çıkmadan önce başvurularını yapmalıdır. En az 3 yıl çalışması olan ve askerlik çağına gelmiş her erkek bu haktan yararlanabilir. Dövizli askerlik hizmetinden yararlanmak isteyenlerin uzaktan eğitim şartını yerine getirmesi gerekmektedir. Geçen yıl ilk defa uygulamaya giren yeni sisteme göre uzaktan eğitim derslerine katılmayan ve sınavlarını başarılı bir şekilde tamamlamayan kişilerin dövizli askerlik hakkından yararlanma imkânı bulunmamaktadır. Dersler ve sınav sadece Türkçe yapılmaktadır. Türkiye’nin siyasi, askeri ve coğrafi yapısı, mücadele ettiği terör örgütleri, temel askerlik eğitimi, Türklerin tarihi gibi birçok konuda eğitim verilmektedir. Uzaktan eğitim sınavında çıkan bazı soruları aşağıda örnek olarak paylaşıyorum. İlgili konularda zorlanan gençlerimiz konu ile ilgili kısa sorularını Çarşamba günleri saat 16:00’da ofisimizde tarafımıza yöneltebilirler.

Örnek Soru ve Cevaplar:

  1. Personeli, savaş yüzücüsü, tahrip uzmanı, paraşütçü, yakın dövüş uzmanı, atıcıdır ve yoğun bir eğitim programını başarı ile bitiren Deniz Kuvvetleri Unsuru aşağıdakilerden hangisidir?

Lütfen birini seçin:

a. Sualtı Tahrip ve Harp Komutanlığı

b. Sualtı Taarruz Komutanlığı

c. Sualtı Harp Komutanlığı

d. Sualtı Savaş Komutanlığı

2. Hava Kuvvetleri Komutanlığında pilot eğitimleri yaklaşık kaç ay sürmektedir? 

Lütfen birini seçin:

a. 3

b. 1

c. 15

d. 10

3. “Er” kime denir?

Lütfen birini seçin:

a. İhtiyaçları devlet tarafından karşılanan rütbesiz askerdir. 

b. Asteğmenden Mareşale (Büyükamirale) kadar rütbeye haiz olan askerdir. 

c. Astsubay çavuştan, astsubay kıdemli başçavuşa kadar rütbeye haiz askerdir. 

d. Görevini yedek subay olarak yapan askerdir. 

Cevaplar:

  1. b
  2. c
  3. a

https://dovizle.msb.gov.tr/