Türkiye Almanya Arasında Otomatik Bilgi Paylaşımında Son Durum !

OECD Vergi Konularında karşılıklı Yardım Anlaşması’nı  Türkiye’de 3 Kasım 2011 tarihinde imzalamıştı. Söz konusu bu anlaşma ise yaklaşık 5,5 yıl sonra 3 Mayıs 2017 tarihinde 7018 sayılı Vergi Konularında Karşılıklı İdari Yardımlaşma Sözleşmesi’nin Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun ile kabul edildi. 7018 Sayılı Kanun 20 Mayıs 2017 tarihli ve 30071 sayılı Resmi Gazete’de yayımlandı. Ancak uluslararası anlaşmanın yürürlüğe girmesi için gerekli uygun bulma kanununa ilişkin Bakanlar Kurulu Kararı henüz yayımlanmamıştır.

Türkiye’nin de tarafı olduğu OECD ülkeleri arasında imzalanan otomatik bilgi transfer sistemi anlaşması konusunda kafalarda hala soru işaretleri bulunmaktadır. Yetkili makamlarca bu konuda doyurucu açıklama yapılmaması da bu kafa karışıklığını arttırıyor.  Kişisel bilgilerin gizliliği ile ilgili anlaşmaları ve kanunları bilmek her vatandaşın Anayasal hakkıdır. Sosyal yardım alsın ya da almasın kendileri ile ilgili kişisel bilgilerin, banka hesap detaylarının ve malvarlığı bilgisinin başka ülkelerle paylaşılıp paylaşılmayacağını bilmek her vatandaşın yasal hakkıdır. Tabii ki ihtiyacı olmadığı halde soysal yardım alan bir kişi Almanya’da yasaları ihlal etmiş sayılır. Türkiye’deki malvarlığını bildirmemesi ayrıca suç teşkil eder. Bu konunun tartışılacak bir yönü yoktur. Bazı vatandaşlar Türkiye’deki malvarlıklarının bildirilmesi gerektiğini bilmediğini ifade etmektedirler. Halbuki kanunu bilmemek mazeret sayılmaz. Bu durumda olanların biran önce statülerini hukuka uygun hale getirmesi gerekmektedir.

Bilgi paylaşımı yapılacak hususların kapsamının yetkililerce kamuoyuyla paylaşılması elzemdir. Açıklama yapılmaması durumunda da sosyal yardım alan ya da almayan her vatandaş bilgi edinme yasası çerçevesinde bu konuda yetkililerden bilgi talep edebilir.  Bu çerçevede hukuki destek isteyenler bize de başvurabilirler. Bu durumda paylaşılacak bilgilerin kapsamını tam olarak öğrenmiş olurlar. Ayrıca bazı durumdaki vatandaşların kişisel verilerinin paylaşılmamasını ve gizli tutulmasını isteme hakkı vardır. Bu kişiler geçmişe yönelik bilgilerin paylaşılmaması, malvarlığı bilgisinin verilmemesi ve banka hesap ilgilerinin saklanması hususlarında talepte bulunabilirler.

Türk Anayasasının 62. md.sine göre Devlet yurtdışındaki vatandaşlarının haklarını korumakla mükelleftir. Bu çerçevede vatandaşlara gerekli bilgilendirmelerin yapılması ve cezai takibata uğramalarının önüne geçilmesi gerekmektedir.

Sizden gelen sorular:

Türkiye’den emekli olmak istiyorum. Şu an ödeme gücüm bulunmuyor ancak Kanunun kalkacağını duydum. Müracaatımı yapmak istiyorum. Hiç ödeme yapmadan yurtdışı borçlanma işlemlerimi başlatabilir miyim? Yurtdışı borçlanmalara zam ne zaman gelecektir? Zam oranları belli midir?

Şu anda SGK’ ya borçlanma yapan bir kişi günlük 18,960 TL ödeme yapmaktadır. 01.01.2018 tarihinde asgari ücrete yapılacak zam oranına göre yurtdışı borçlanma ücretlerine de zam gelecektir. Bu sene Temmuz ayında zam gelmediği için hala 01.01.2017 tarihindeki fiyatlar üzerinden borçlanma yapılmaktadır. Zam miktarı belli olmamakla birlikte bir seneden beri hiç zam gelmemiş olması, enflasyon değerleri ve dövizdeki yükselişler zam miktarının hatırı sayılır bir oranda olacağını göstermektedir. 31.12.2017 tarihine kadar müracaat etmiş olanlar hiç ödeme yapmasalar dahi uzun bir süre fiyatı sabitleyebilir ve 2017 fiyatı ile 2018 yılında ödeme yapabilir. Sabitleme TL bazında olacağı için Euro’daki artışlar ödeyeceği rakamı Euro bazında düşürecektir.

70 yaşındayım. 2012 yılında Hamburg Başkonsolosluğu Çalışma Ataşeliğinde yurtdışı borçlanma işlemlerimi yaptırdım. 1971’de Türkiye’de çalışma başlangıcım vardı. 3600 günden borçlandım. 2012 yılında SSK bana 691 TL aylık bağladı. Bugüne kadar zamlarla aylığım 1100 TL’ yi yeni geçti. Yaşıtlarım 1800 TL almaktadır. Neden aylığım bu kadar düşük? SSK her zaman yüksek aylık bağlamıyor mu? Yükseltme imkanım var mı?

SSK her zaman yüksek aylık bağlamamaktadır. Maalesef işlemlerin yanlış yapılmasından dolayı düşük aylık almaktasınız. Sizin yaşınızda bir kişinin 1800 TL alması gerekmektedir. Maaşı çekmemiş olsaydınız borçlanma işlemlerini baştan yapma hakkınız olabilirdi. Artık borçlanmadan vazgeçemezsiniz. Ancak SGK’ya maaş itirazında bulunabilirsiniz. İşlemlerin yapılmasında hata sizden ya da ataşelik memurundan kaynaklı ise itirazınız reddedilir. Bu durumda İş mahkemesine dava açarak maaşınızı yükseltme imkanınız olabilir.

Sorularınız ve diğer konulardaki yazılarımız için Facebook ve internet sayfamızdan bizi takip edebilirsiniz.
Haberle ilgili basında çıkan Avukat Talha Barut’un yazısına ulaşmak için tıklayın…
Av. Talha barut, LL.M
Uzman Avukat/Arabulucu
040 636 93 31

Sosyal Medya Hesaplarımız

Avukat Talha Barut
Gazete Post

İlgili haber linki: https://www.postaktuel.com/turkiye-almanya-arasi-otomatik-bilgi-paylasiminda-son-durum/