Basında

Mavi Kartlilar Türkiyeden Emekli Olabiliyor mu?

HUKUK KLINIKLERI PROJESI kapsaminda emeklilik ile ilgili seminer veren  Talha Barut, önemli açıklamalar yaptı. SGK’nın mavi kartlıların emeklilik taleplerini reddettiğini vurgulayan Talha Barut, diğer şartlar tutuyorsa sırf Türk vatandaşı olmadığı için emeklilik talebinin reddedilmesinin hukuka uygun olmadığını, Yargıtay Hukuk Genel Kurulu’nun da bu konuda emsal kararları bulunduğuna dikkat çekti.

talhabarut

HUKUK KLINIKLERI PROJESI kapsaminda Hamburg`da emeklilik ile ilgili seminer düzenlendi. Almanya`da akademik araştırmalar yapan hukukçu Talha Barut tarafından verilen seminerde kimlerin hangi şartlarda Türkiye`de emekli olabileceğine ilişkin bilgiler verildi.
Eksik veya yanlış bilgiler dolayısıyla bir takım hak mağduriyetleri yaşandığı hatırlatılan toplantıda mavi kartlıların emeklilik hakkı olup olmadığı da tartışıldı.
SGK’nın mavi kartlıların emeklilik taleplerini reddettiğini vurgulayan Talha Barut, diğer şartlar tutuyorsa sırf Türk vatandaşı olmadığı için emeklilik talebinin reddedilmesinin hukuka uygun olmadığını, Yargıtay Hukuk Genel Kurulu’nun da bu konuda emsal kararları bulunduğuna dikkat çekildi.
SİGORTA BAŞLANGICI ÖNEMLİ
Bunun her mavi kart sahibinin emekli olabileceği anlamına gelmemesi gerektiğini kaydeden Barut, “Diğer şartların da yerine getirilmiş olması gerekiyor. Bunun yanı sıra vatandaşlarımıza, yurtdışındaki ilk sigorta başlangıcının Türkiye ́de sigorta başlangıcı olarak saydırılmasını şiddetle tavsiye ederim. Bu sayede daha az prim ödeyerek daha erken yaşta daha yüksek maaş alarak emekli olma imkânına kavuşabilirler. Ayrıca SSK`dan emekli olma imkanı olanların Bağkur yerine SSK`ya borçlanma yapmaları kendilerine büyük avantajlar sağlayacaktır” dedi.


Az prim ödeyin, yüksek emekli maaşı alın

Son günlerde Avrupalı Türkler arasında en çok konuşulan konulardan biri de Türkiye’den borçlanarak emeklilik yasasının kaldırılma ihtimali olduğu. Uzman hukukçular konu hakkında Europahaber okurlarını bilgilendirdi.

HAMBURG-Uzman hukukçu Talha Barut, Europahaber okurlarına hukuk klinikleri projesi kapsaminda Türkiye’den borçlanarak emeklilik yasasının kaldırılacağı yönündeki duyumlar konusunda bilgi verdi. 3201 sayılı borçlanma yasasının kaldırılması ihtimalinin bu yasadan yararlanmak isteyenleri telaşlandırdığını söyleyen Barut, “Yasadan yararlanmak için imkânı olanların bir an önce başvuru yapması mantıklı olacaktır. Ancak emeklilik şartlarını tam olarak yerine getirmemiş veya getiremeyecek olan kişilerin de sırf yasa kalkacak diye müracaatta bulunması, zaman kaybı ve masrafa sebep olacaktır” şeklinde açıklama yaptı. Barut, “Mavi kart sahibi kişi dava yoluyla emekli olabilir. Ancak bu kişinin Türk vatandaşı olarak geçirdiği süreleri emekli olmaya yetecek kadar değilse dava açması veya borçlanma primlerini yatırması gereksiz bir uğraştır. Bu durumda olanlara tavsiyemiz uzman bir hukukçudan veya ilgili yetkili makamlardan bilgi almalarıdır” dedi.

DAHA AZ PRİM ÖDEYİP YÜKSEK EMEKLİ MAAŞI ALABİLİRSİNİZ

Almanya’daki işe ilk başlama tarihinin Türkiye`deki ilk işe başlangıç tarihi olarak saydırılmasının önemine değinen Barut, “1980 ve 90`lı yıllarda Türk yasalarına göre emekli olmak daha kolaydı. Ancak 2000`li yıllardan sonra emeklilik şartları ağırlaştırılarak erken yaşta emekli olma imkânı kaldırıldı. Ama sigorta girişleri daha önce olan kişilerin kazanılmış hakları var. Dolayısıyla kazanılmış hak gereği lehte olan eski yasalardan yararlanma hakları mevcuttur. Bunun için ilk sigorta girişleri yurtdışında olan kişiler bunu Türkiye`de saydırarak daha erken yaşta daha az pirim ödeyerek daha yüksek maaşla emekli olma hakkına sahiptirler” şeklinde konuştu.

Nebahat Uzun

13 Aralık 2012 03:04


YENİ DÜZENLEME GURBETCİYE YARAYACAK

Hukukçu Talha Barut, emeklilikte yaş şartının kaldırılmasına yönelik taslağın Türkiye dışında yaşayan Türkler açısından olumlu bir gelişme olduğunu söyledi. Emeklilikte yaş şartının kaldırılmasının yurtdışında yaşayan Türkler için son derece olumlu bir düzenleme olacağını kaydeden Barut, “BU SAYEDE 3201 SAYILI YASA ÇERÇEVESİNDE GEREKLİ PRİM GÜN SAYISINI ÖDEYEN KİŞİLER HEMEN EMEKLİLİK HAKKI ELDE ETMİŞ OLACAK. ŞU ANDAKİ DÜZENLEMEDE PARANIN TAMAMI ÖDENSE BİLE KİŞİLER, YAŞI BEKLEMEK ZORUNDALAR” dedi.
grbt

Türkiye’nin 1999’dan sonra emekliliği zorlaştıran yeni yasalar çıkardığını hatırlatan hukukçu, bunun sigorta girişi 2000’den önce olanlarla sonrakiler arasında ciddi bir eşitsizliğe yol açtığını dile getirdi. Bundan en çok etkilenenlerin Türkiye’deki gençler ve yurtdışındaki Türkler olduğunu belirten Barut şöyle konuştu: “BAZI RESMİ KURUMLAR YURTDIŞINDAKİ TÜRKLERİN ÖNCEKİ YASALARDAN GELEN KAZANILMIŞ HAKLARINI GÖRMEZDEN GELDİ. BULUNDUKLARI ÜLKEDEKİ SİGORTAYA GİRİŞ TARİHLERİ, TÜRKİYE SİGORTASINA GİRİŞ TARİHİ SAYILMADI. HER NE KADAR DAVA AÇANLAR HAKLARINI ELDE ETMİŞ OLSA DA DAVA AÇMAYANLAR YÜKSEK PRİMLER ÖDEMEK ZORUNDA KALDI. AYRICA YAŞ ŞARTI DA AĞIRLAŞTIRILDI.” Aynı zamanda Barut, yaş şartının kaldırılmasının eşitsizliği bir nebze de olsa ortadan kaldıracağının altını çizdi. Bağlanacak emekli maaşının miktarının da önemli olduğunu hatırlatan Barut, maaş miktarının düşük olması durumunda erken emekliliğin pek bir anlamının kalmayacağını vurguladı.

iletişim:
E-mail: talhabarut@hotmail.com

Comments are closed.